Klisze pamięci - nowa akcja

Klisze pamięci - nowa akcja

Wzrastająca liczba odwiedzających Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach, jak i rosnące zainteresowanie ekspozycją “Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja powoduje konieczność dostosowania istniejącej infrastruktury. Zapraszamy do udziału w nowej akcji “Klisze pamięci”, która wspiera franciszkanów w rozbudowie Centrum św Maksymiliana w Harmężach.  

Harmęże to niewielka wieś położona w pobliżu Oświęcimia. Podczas II wojny światowej  wysiedlono miejscową ludność i stworzono tu podobóz, w którym pracowali i ginęli więźniowie KL Auschwitz. W 1989 r. podjęto decyzję o budowie w Harmężach domu zakonnego i urządzenia w nim Centrum św. Maksymiliana. Jest ono miejscem pamięci oraz wotum wdzięczności za życie, dzieło oraz męczeńską śmierć św. Maksymiliana.

Klisze pamięci

To właśnie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w dolnej kondygnacji kościoła Franciszkanów znajduje się ekspozycja „Klisze pamięci. Labirynty”. Autorem cyklu grafik nawiązujących do przeżyć obozowych jest Marian Kołodziej artysta scenograf teatralny i filmowy, który przez 5 lat był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych: Auschwitz, Gross-Rosen, Buchenwald, Sachsenhausen, Mauthausen. Był uczestnikiem apelu, w którym św. Maksymilian ofiarował swoje życie za Franciszka Gajowniczka.

W każdym roku do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach przyjeżdża więcej gości, dlatego coraz pilniejsza staje się potrzeba stworzenia dla nich odpowiedniej przestrzeni. Akcja „Klisze pamięci”, organizowana przez franciszkańską Fundację Brat Słońce wraz z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach ma na celu zebranie środków na rozbudowę Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach.  Celem akcji jest zebranie 500 tys. zł.

Rozbudowa Centrum św. Maksymiliana

W 2017 r. ekspozycję „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja odwiedziło 336 grup z 36 krajów – niemal 7000 osób. Sala mieszcząca wystawę może jednak przyjąć małą grupę zwiedzających. To utrudnia wizyty w Harmężach wielu osobom z Polski i zagranicy zainteresowanym życiem i dziełem św. Maksymiliana oraz wystawą.

Centrum potrzebuje sali konferencyjnej z przestrzenią do refleksji, dyskusji, umożliwiającą dużym grupom zapoznanie się z materiałami poświęconymi św. Maksymilianowi, Marianowi Kołodziejowi i innym ofiarom obozów koncentracyjnych, czy z materiałami o tematyce martyrologicznej i poświęconej II wojnie światowej. Nowocześnie zaprojektowana sala konferencyjna wyposażona będzie w 120 miejsc siedzących, sprzęt multimedialny i w pomieszczenie dla tłumaczy symultanicznych. Sala będzie dostosowana do potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Pozwoli na organizację spotkań i wydarzeń dla wielu różnych grup.

Jak pomóc?

Prosimy o wsparcie akcji, poprzez wpłatę na konto:

Nazwa: Fundacja Brat Słońce

Adres: ul. Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków

Tytuł wpłaty: Darowizna – Klisze pamięci

Nr konta: 10 1600 1013 1849 4935 4000 0007


Pobierz druk wpłaty


Dane do wpłat zagranicznych:

BIC / SWIFT: PPABPLP

IBAN: PL10 1600 1013 1849 4935 4000 0007

Szukamy również darczyńców i sponsorów,  którzy na stałe chcieliby się włączyć w utrzymanie ekspozycji “Klisze pamięci. Labirynty“.

Dziękując wszystkim ofiarodawcom serdecznie zapraszamy na oficjalną stronę akcji „Klisze pamięci” www.kliszepamieci.org