14 września na Cmentarzu Wojennym w Dytiatynie odbyły się obchody 104-rocznicy Bitwy pod Dytiatynem. W uroczystości jak zawsze wzięło udział liczne grono gości, reprezentacji honorowych, grup polonijnych oraz wszystkich chcących uczcić bohaterską walkę poległych żołnierzy. Ceremonię uświetniły także występy patriotyczne dzieci i młodzieży. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom tych pięknych uroczystości. Nasza pamięć i hołd składany każdego roku żołnierzom, bohatersko walczącym na linii frontu, to wielki przywilej i obowiązek naszych czasów. Chwała Bohaterom! Projekt dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem projektu jest całoroczna opieka nad ważnym Miejscem Pamięci dla Polski, jakim jest Cmentarz Wojenny w Dytiatynie (Ukraina, obwód iwano-frankiwski). Jest to miejsce, gdzie w 1920 r. stoczyła się bitwa, w której poległo wielu polskich żołnierzy. W ramach realizacji zadania rokrocznie organizowane są również obchody upamiętniające Bitwę pod Dytiatynem oraz złożenie wieńców i zniczy na święto Wszystkich Świętych.
Szacunek i Współodpowiedzialność
Patriotyzm powinien kierować nas na postawę współodpowiedzialności za dobro wspólne. Otwierać na postawę poświęcenia dla większego, wspólnego celu. To niezmienne wartości, bez których takie pojęcia jak Państwo, Wolność czy Społeczeństwo przestają istnieć. Choć w obecnych czasach nie zawsze w heroiczny sposób możemy wykazać się obroną naszych wartości, o tyle ważna jest postawa pamięci o tych, którzy dokonywali tego w przeszłości, dla naszego wspólnego dobra. Budowanie zdrowego i uczciwego systemu społeczeństw i narodów to także nauczanie młodych pokoleń o wartościach, które nie przemijają, o pamięci dla Bohaterów. Rokroczne upamiętnienie heroicznych czynów żołnierzy walczących pod Dytiatynem we wrześniu 1920r. pozostaje niezmiennie jednym z naszych najważniejszych zadań dla budowania przyszłości Narodów. Tegoroczne obchody rocznicowe odbyły się 14 września, jak co roku, na Cmentarzu Wojennym w Dytiatynie. To tam, każdego roku, możemy usłyszeć słowa, które zawsze dają do myślenia, które są pretekstem do głębszej zadumy nad znaczeniem heroicznego poświęcenia własnego życia dla dobra Ojczyzny i Narodu.
W liście Sekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dery, odczytanym w trakcie uroczystości, usłyszeliśmy: „Tamte wydarzenia na trwałe wpisały się na kartach historii jako symbol niezłomności, odwagi i ofiarności polskich żołnierzy w walce o Niepodległość. (…) Wspominamy ich z wdzięcznością i dumą. (…) Proszę przyjąć wyrazy uznania za troskę o to, aby kolejne pokolenia znały historię i opierając się na fundamencie tamtego heroizmu i miłości do Ojczyzny były zdolne sprostać wyzwaniom niełatwej współczesności”. Ta okazja, gdzie gromadzą się różne pokolenia i środowiska jest świetną okazją do refleksji i uświadomienia sobie jak cenny jest to dar, dar historycznych wydarzeń, który może i powinien stać się lekcją dla przyszłych pokoleń.
W kolejnych oficjalnych przemówieniach usłyszeliśmy: „Każde życie darowane Bogu ma wielką cenę. Ponad 100 lat temu rodziny straciły swoich bliskich, ludzie stracili marzenia”. Jak aktualne są te słowa także i dziś, w obecnych czasach. Krewni tracą swoich bliskich, ludzie swoje plany i dążenia… . W każdym pokoleniu dojrzymy te same zmagania i te same potrzeby w sercach do budowania własnego życia i życia Narodu na właściwych wartościach.
Obserwacja dzisiejszego świata, tym bardziej daje nam to przekonanie, że walka o zachowanie wartości do patriotyzmu i szacunku dla Ojczyzny pozostają niezmienne i będą niezmienne zawsze. Lekcja historii i lekcja obecnych czasów łączą się w jedną nieprzemijającą myśl: Szacunek i Współodpowiedzialność za Ojczyznę, za Naród musi pozostać wartością wpisaną w nasze serca.
Co roku możemy zobaczyć na obchodach w Dytiatynie te otwarte serca, serca pragnące oddać hołd należny temu miejscu. Poza oficjalnymi przedstawicielami władz rządowych i samorządowych udział biorą przedstawiciele organizacji i środowisk polonijnych, wszyscy ludzie, którzy w sercu niosą tą Współodpowiedzialność i Szacunek do ludzkiego życia, poświęconego dla ideałów noszonych w sercu, życia poświęconego dla przyszłych pokoleń. Złożenie kwiatów i zniczy jako symbolu naszego szacunku pozostawia ślad o naszej pamięci. Fizyczny wymiar naszego przywiązania do upamiętnienia i zachowania od zapomnienia.
Po oficjalnych obchodach na Cmentarzu w Dytiatynie, goście uczestniczyli w artystycznych występach patriotycznych, przygotowanych przez uczestników polskiej szkoły sobotniej na Ukrainie pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Panasowicza. Taki czynny udział dzieci i młodzieży w obchodach jest szczególnie ważny, aby wskazywać im kierunek inspiracji do szukania autorytetów, kierunek do budowania Odpowiedzialności i Szacunku dla ludzkiego życia. To co zostanie zaszczepione w młodym pokoleniu, będzie wymiarem przyszłego funkcjonowania społeczeństw. Krzewienie tych wartości jest niezbędne by budować godną i uczciwą przyszłość państw i Narodów na całym świecie.
Szacunek i Współodpowiedzialność – te dwie wartości chcemy po tegorocznych obchodach w Dytiatynie nieść w naszych sercach, by dać im wzrost dla dobra przyszłych pokoleń!
Wspieramy dzieła prowadzone przez franciszkanów. Pomnażamy dobro. Troszczymy się o ludzi.