Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana
z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak co roku w okresie bożonarodzeniowym w szkółce odbyły się tradycyjne polskie jasełka oraz kolędowanie.
W sobotę 13 listopada 2021 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Maćkowcach, odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości Polski. Program artystyczny został przygotowany podczas zajęć języka polskiego prowadzonych przy parafii.
Najmłodsze dzieci recytowały „Lokomotywę” Jana Brzechwy, starsze „Tęskno mi Panie” Cypriana Kamila Norwida i „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. Na uroczystości wystąpił również polonijny zespół regionalny „Maćkowianki” oraz młodzieżowy zespół „In Spirit”. W repertuarze były piosenki: „Wojenko, wojenko”, Hymn Polski, „Rozkwitały paki białych róż”,i „Z dawna Polski”, oraz „Jak długo na Wawelu”.
Po występie o. Janusz Nowak, kustosz sanktuarium, zaprosił wszystkich obecnych na poczęstunek do sali polskiej.
W tych szkółkach również odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości, były występy, wspólne śpiewanie hymnu oraz świętowanie.
Boryspol:
Krzemieńczuk:
W dniach 13-16 września odbyła się delegacja pracowników Fundacji w polskich szkółkach sobotnio-niedzielnych przy Parafiach franciszkańskich na Ukrainie. Celem wizytacji było również poznanie osobiście osób uczęszczających do naszych szkółek, poznanie ich polskich korzeni, wsłuchanie się w ich potrzeby i plany. Odwiedziliśmy kolejno: Boryspol, Krzemieńczuk i Maćkowce i jesteśmy pod wrażeniem ich chęci do kultywowania swojej polskości oraz chęci i zapału do nauki języka polskiego. Przekazaliśmy im zakupione godła Polski oraz flagi i chorągiewki. Życzymy im dalszych sukcesów i rozwoju na tej drodze!
Boryspol:
Krzemieńczuk:
Maćkowce:
Od stycznia 2021 r. poszerzyliśmy naszą działalność wsparcia polskich szkółek o dwie nowe lokalizacje na Ukrainie – Boryspol i Krzemieńczuk.
Chcemy zapewnić stały dostęp do nauczania języka polskiego dla mieszkańców tych terenów. Lekcje odbywają się w małych grupach a także online. Kontakt z językiem, kulturą i tradycjami polskimi pomaga wzmocnić więzi z narodem oraz spajać lokalną mniejszość. Zwiększenie możliwości edukacyjnych polskich potomków oraz wspólne kultywowanie ważnych patriotycznych świąt jest naszym interesem narodowym.
Kwoty finansowania projektu w 2021 roku:
Dotacja: 45 259,50 zł
Całkowita wartość zadania : 48 957,00 zł