Projekt - MAĆKOWCE. Kontynuacja!

Projekt – MAĆKOWCE. Kontynuacja!

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana
z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

 

Jasełka w polskiej szkółce w Maćkowcach

Końcówka roku w naszej szkółce sobotnio-niedzielnej w Maćkowcach była bardzo aktywna. Święta Bożego Narodzenia były świętowane w szerokim gronie, nasi uczniowie przygotowali szereg występów i aktywności, które pozwoliły całej społeczności przeżyć w polskiej tradycji te piękne rodzinne święta. Nie brakowało uśmiechów, radości, wzruszeń. Cieszymy się, że „kawałek” tej polskiej tradycji zagościł też wśród Polaków w Maćkowcach.

 

 

Wsparcie Polskiej Szkółki Sobotnio-Niedzielnej prowadzonej
przy Rzymsko-Katolickiej Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Maćkowcach (Ukraina)

W 2019 r. Fundacja Brat Słońce zrealizowała projekt kompleksowego wykończenia 3 pomieszczeń w budynku Rzymsko-Katolickiej Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Maćkowcach na Ukrainie, z przeznaczeniem na działalność Polaków tam mieszkających – dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Aby to miejsce było w pełni użyteczne dla lokalnej społeczności polskiej w tym roku rozpoczęliśmy starania, aby kontynuować ten projekt i wyposażyć wyremontowane pomieszczenia w niezbędne sprzęty multimedialne do nauki języka polskiego, a także muzyczne do lekcji śpiewu w języku polskim dla tamtejszych parafian.

Miejscowa społeczność to polscy potomkowie, głównie z okresu masowej emigracji z terenów Mazowsza w XVIII w. Bardzo silnie podtrzymują swoją więź z językiem oraz kulturą polską. Pomimo, że językiem oficjalnym jest język ukraiński, tamtejsza ludność „Mazurów” w domu posługuje się stale odmianą polskiego dialektu kresowego.

Aby umożliwić im stałe doskonalenie znajomości języka polskiego w mowie oraz piśmie potrzebne jest zaplecze techniczne oraz kadra, która podejmie się nauczania języka polskiego w trakcie szkółek sobotnio-niedzielnych w trzech grupach wiekowych wśród tamtejszej ludności.

W odpowiedzi na te potrzeby realizujemy kolejny projekt – już od sierpnia 2020 r. udało nam się zakupić komplet podręczników dla 3 grup nauczania polskiego wraz z potrzebnymi pomocami naukowymi, takimi jak słowniki, gry edukacyjne, plansze gramatyczne oraz sprzęt multimedialny.

Także grupa muzyczna może doskonalić śpiew w języku polskim przy użyciu nowego sprzętu muzycznego (zakupiono pianino cyfrowe, mikrofony, głośniki i inne potrzebne akcesoria).

Cieszymy się, że lekcje trwają a już niebawem więcej informacji i wpisów na temat projektu.